Zapraszamy na szkolenie
„Ochrona sygnalistów- nowe obowiązki dla pośredników nieruchomości
- procedury i dokumentacja wdrożeniowa”
Kiedy odbędzie się szkolenie?
Na szkolenie zapraszamy
- 05 listopada 2024 roku, od godziny 10:00 do godziny 15:00
Gdzie odbędzie się szkolenie?
Szkolenie odbędzie się w siedzibie stowarzyszenia - Katowice, ul Warszawska 3 (IV piętro) oraz na platformie Zoom.
Ile kosztuje uczestnictwo w szkoleniu?
Jeśli zapiszesz się do dnia 27 października 2024 r., Twój bilet będzie kosztował:
- 399 złotych brutto - Członkowie BCK SPON
- 450 złotych brutto - pozostali uczestnicy.
Jeśli zapiszesz się 28 października 2024 r. lub później, Twój bilet będzie kosztował:
- 449 złotych brutto - Członkowie BCK SPON
- 500 złotych brutto - pozostali uczestnicy.
Dla kogo?
Szkolenie przeznaczone dla właścicieli i menedżerów biur oraz osób planujących otwarcie własnej agencji nieruchomości (z zatrudnieniem agentów). Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów wprowadza szereg nowych obowiązków dla pośredników nieruchomości bez względu na liczbę zatrudnionych osób (w stosunku do pośredników nastąpiło wyłączenie progu co najmniej 50 osób zatrudnionych). Po szkoleniu uczestnicy otrzymają zaświadczenie poświadczające ukończenie szkolenia ze wskazaniem jego zakresu i programu.
Zatem - jeśli prowadzisz biuro nieruchomości i zatrudniasz "pracowników", bez względu na rodzaj umowy (B2B, umowa o pracę, umowa zlecenia), to jesteś objęty obowiązkami z ustawy o sygnalistach. Ustawa weszła w życie 25 września 2024 r.
Nie jest to kolejne szkolenie z gatunku "czytanie definicji". Znaczną część szkolenia poświęcona jest na omówienie praktycznych aspektów wdrożenia ustawy o sygnalistach. Prowadzący pokazuje, jak poprawnie wypełnić dokumentację i wdrożyć ją w biurze nieruchomości, aby nie narazić się na odpowiedzialność administracyjną, cywilną lub karną.
Omawiane na szkoleniu wzory dokumentów uczestnicy otrzymają w wersji elektronicznej (edytowalne pliki *.docx).
W cenie szkolenia uczestnicy otrzymają:
- intensywne, praktyczne szkolenie
- kompletne materiały szkoleniowe, w tym prezentację i akty prawne
- komplet dokumentacji wdrożeniowej dla biura nieruchomości, która pozwoli na samodzielne wdrożenie systemu ochrony sygnalistów zgodnego z ustawą
- imienne zaświadczenie
Program szkolenia
- Powszechna ochrona sygnalistów - ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. – nowe wymagania dla przedsiębiorców
- Pośrednik nieruchomości jako podmiot zobowiązany do wdrożenia wewnętrznych kanałów zgłoszeniowych i przyjęcia procedury wewnętrznej - kiedy muszę stosować ustawę, wdrożyć procedury wewnętrzne, co oznacza „zatrudniony” (agent zatrudniony w biurze na umowie B2B, zlecenia, umowie o pracę?)
- Ustawa o sygnalistach a inne procedury whistleblowingowe – relacja do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finasowaniu terroryzmu - przecież mamy już procedurę anonimowego zgłaszania nieprawidłowości z zakresu AML/CTF
- RODO a ochrona sygnalisty – obowiązek poufności, zachowania tajemnicy, upoważnienia, obowiązek usunięcia danych
- Podstawowe pojęcia ustawowe: sygnalista, naruszenie prawa, zgłoszenia wewnętrzne, zgłoszenia zewnętrzne, ujawnienie publiczne, działania następcze, działania odwetowe
- Zgłoszenia anonimowe – czy są obowiązkowe?
- Zakres podmiotowy pojęcia sygnalisty oraz pojęcie „kontekstu związanego z pracą” czyli kto może być sygnalistą
- Przesłanki objęcia ochroną prawną sygnalisty, środki ochrony prawnej sygnalisty, zakaz działań odwetowych
- Odpowiedzialność sygnalisty za bezprawne zgłoszenie – cywilna i karna
- Założenia i prawidłowa konstrukcja procedury zgłoszeń wewnętrznych Wszczęcie i prawidłowe przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego
- Prowadzenie dokumentacji i rejestrów zgłoszeń wewnętrznych
- Podejmowanie działań następczych
- Sankcje karne i odpowiedzialność cywilnoprawna ciążąca na podmiotach przyjmujących Zgłoszenia
- Omówienie wzorów dokumentacji, sposobów ich wypełnienia, uzupełniania i prowadzenia:
- Procedura zgłoszeń wewnętrznych
- Formularz zgłoszenia naruszenia
- Formularz potwierdzający przyjęcie zgłoszenia
- Wzór informacji zwrotnej
- Klauzula RODO dla sygnalisty
- Upoważnienie dla osoby przyjmującej i obsługującej Zgłoszenia
- Oświadczenie o zachowaniu tajemnicy
- Rejestr zgłoszeń wewnętrznych
- Protokół ze szkolenia
- Informacja o systemie ochrony sygnalistów dla obecnych pracowników i dla kandydatów
- Omówienie typowego schematu postępowania w przypadku zgłoszenia sygnalisty
- Omówienie na przykładach, jak w prosty sposób, bez dużego nakładu środków w niewielkim (lub trochę większym) biurze nieruchomości wdrożyć system ochrony sygnalistów. Czy muszę korzystać z drogich zewnętrznych systemów do przyjmowania zgłoszeń?
- Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
W trakcie szkolenia zaplanowane są krótkie przerwy kawowe oraz jedna przerwa obiadowa, która zaplanowana jest od godziny 13:00 do godziny 14:00. W trakcie przerwy jest możliwość skorzystania z oferty gastronomicznej w pobliskiej restauracji, gdzie wcześniej zamówiony zostanie obiad - menu będzie dostępne na początku szkolenia. Obiad jest dodatkowo płatny.
Kilka słów o prowadzącym szkolenie.
Rafał Szczeponek
Rafał Szczeponek - prawnik z zamiłowania i pośrednik z wyboru, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pośrednik w obrocie nieruchomościami. W 2006 r. uzyskał licencję zawodową pośrednika w obrocie nieruchomościami nr 5913 w Ministerstwie Budownictwa. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w dziale ekspansji dużej sieci dyskontowej, kancelariach prawniczych i biurach nieruchomości na Śląsku. Od 2006 roku prowadzi biuro nieruchomości w Katowicach. Wykłada na kursach licencyjnych i studiach podyplomowych, prowadzi wewnętrzne szkolenia dla biur nieruchomości (w tym dla sieci franczyzowych), prelegent na licznych seminariach i szkoleniach dla pośredników oraz zarządców. Uczestnik prac legislacyjnych nad ustawami regulującymi rynek nieruchomości.
Ukończył studia podyplomowe "Ochrona danych osobowych w administracji i biznesie - Inspektor ochrony danych" w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Auditor wewnętrzny systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnie z PN-EN ISO/IEC 27001:2017. Ukończył także studia podyplomowe podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim „Prawo umów w obrocie konsumenckim i profesjonalnym”. Publikuje w branżowych wydawnictwach.
Jako miłośnik dobrego kina sporo czasu spędza na sali kinowej. Meloman i audiofil.
Jak zapisać się na szkolenie i jak je opłacić?
Aby zapisać się na szkolenie wystarczy kliknąć w przycisk "Kliknij i kup bilet" a zostaniesz przeniesiony do formularza zgłoszeniowego – tam dokonasz rejestracji. Otrzymasz od nas fakturę, ale już teraz możesz dokonać wpłaty na konto BCK SPON w Banku PeKao S.A. o numerze 89 1240 2959 1111 0000 3125 9514. Po zakupie biletu otrzymasz potwierdzenie rejestracji.
Warunki rezygnacji:
- rezygnacja tylko w formie pisemnej
- na 1-7 dni przed szkoleniem - zostanie pobrana opłata w wysokości 50%,
- na 8 dni przed datą rozpoczęcia szkolenia - zwrot wpłaty w wysokości 100%.
Brak pisemnej rezygnacji i nie wzięcie udziału w szkoleniu, powoduje obciążenie pełnymi kosztami udziału. Brak wpłaty nie jest jednoznaczny z rezygnacją.